Vijeće sigurnosti UN-a raspravlja o incidentima oko plinovoda Sjeverni tok
Vijeće sigurnosti u utorak je žestoko raspravljalo o zahtjevu Rusije za istragom eksplozija duž plinovoda Sjeverni tok u Baltičkom moru pod vodstvom UN-a. U nastavku slijede detalji izjava sa sjednice Vijeća sigurnosti.
“Nismo ovdje da namjestimo suđenje u Vijeću sigurnosti”, rekao je ruski veleposlanik Vasilij Nebenzja tijekom rasprave. Rekao je da Moskva predstavlja zahtjev za neovisnu istragu u svjetlu sumnje u integritet i transparentnost Danske, Njemačke i Švedske u njihovim istragama koje su u tijeku.
Na početku rasprave, podtajnica UN-a za politička pitanja i pitanja izgradnje mira Rosemary DiCarlo, u brifingu za Vijeće, pozvala je sve strane da “pokažu suzdržanost i izbjegnu bilo kakve špekulacije” s obzirom na osjetljivost u vezi s ovim pitanjem.
Kineski izaslanik u Ujedinjenim narodima u utorak je podržao zahtjev Rusije i rekao da više dokaza pokazuje da je uništenje plinovoda Sjeverni tok bilo “namjerno”, te je pozvao UN da preuzme aktivnu ulogu u očuvanju sigurnosti prekogranične infrastrukture.
“Sve više i više dokaza pokazuje da uništenje plinovoda Sjeverni tok nije bilo slučajno, već namjerno. Sa stajališta fizičkih uvjeta, teško je zamisliti da su nedržavni akteri sposobni sami za takav poremećaj”, rekao je Zhang.
Istodobno, Sjedinjene Države negiraju bilo kakvu umiješanost u sabotaže plinovoda.
JOHN KELLEY ( Sjedinjene Države ) rekao je da je sastanak očigledan pokušaj Ruske Federacije da odvrati pažnju od utjecaja svoje nezakonite i sveobuhvatne invazije na Ukrajinu, o kojoj će Generalna skupština raspravljati kasnije ovog tjedna.
“Optužbe da su Sjedinjene Države umiješane u ovu sabotažu su apsolutno lažne. Sjedinjene Države uopće nisu uključene. Nadležna tijela u Danskoj, Njemačkoj i Švedskoj istražuju ovaj incident na sveobuhvatan, transparentan i nepristran način. Trebalo bi zadržati UN-ove istražne resurse za one slučajeve u kojima države nisu spremne ili sposobne istinski provesti istragu. Nemojmo nasjedati na ruske tvrdnje da Rusija samo želi nepristranu istragu”, rekao je američki dužnosnik.
Američki ekonomist Jeffrey Sachs i bivši analitičar američke Centralne obavještajne agencije (CIA) Raymond McGovern također su izvijestili Vijeće sigurnosti na sastanku u utorak.
“Uništenje plinovoda Nord Stream zahtijevalo je vrlo visok stupanj planiranja, stručnosti i tehnološkog kapaciteta”, rekao je Sachs, direktor Centra za održivi razvoj na Sveučilištu Columbia. “Broj visokih dužnosnika javno je potvrdio da je akciju ove vrste morao izvesti akter na državnoj razini. Samo nekolicina aktera na državnoj razini ima i tehnički kapacitet i pristup Baltičkom moru. Oni koji su izveli ovu akciju (potencijalne nacije) uključuju Sjedinjene Države, Rusiju, Ujedinjeno Kraljevstvo, Poljsku, Norvešku, Njemačku, Dansku, i Švedska, pojedinačno ili u nekoj kombinaciji. Ukrajini nedostaju potrebne tehnologije, kao ni pristup Baltičkom moru”, rekao je Sachs.
Sachs je tada isključio Rusiju.
“Nedavni izvještaj The Washington Posta otkrio je da su obavještajne agencije zemalja NATO-a privatno zaključile da nema nikakvih dokaza da je Rusija izvela ovu akciju”, rekao je. “Rusija nije imala očigledan motiv da izvrši ovaj aktivni terorizam na vlastitoj kritičnoj infrastrukturi. Dapače, Rusija će vjerojatno snositi znatne troškove za popravak cjevovoda.”
Napomenuo je da je istraživački novinar Seymour Hersh, dobitnik Pulitzerove nagrade, 8. februara objavio svoju istragu u kojoj se kaže da su SAD u partnerstvu s Norveškom u junu 2022. postavili eksploziv na daljinsko aktiviranje koji je uništio tri od četiri plinovoda Sjevernog toka.
“Nadam se da će Sjedinjene Države, zajedno sa svim ostalim članicama Vijeća sigurnosti, osuditi ovaj čin međunarodnog terοrizma i zajedno se uključiti u hitnu istragu ovog međunarodnog zločina pod vodstvom Vijeća sigurnosti UN-a kako bi se utvrdila istina”, rekao je Sachs.
Bivši analitičar američke Centralne obavještajne agencije (CIA), Raymond McGovern, je napomenuo da su njegove primjedbe u njegovom osobnom svojstvu i odražavaju njegovu 27-godišnju karijeru informatičkog analitičara u obavještajnoj zajednici Sjedinjenih Država i podsjetio na povijest lažnih informacija koje su Vijeću sigurnosti davali oni u Sjedinjenim Državama koji su vjerovali da Irak posjeduje oružje za masovno uništenje, što nije.
McGovern se također osvrnuo na članak istraživačkog novinara Seymoura Hersha, rekavši da neki kritičari koji sada blate gospodina Hersha, sami nemaju dobru evidenciju vjerodostojnosti. Komentirajući ideju da je invazija Ruske Federacije na Ukrajinu bila ničim izazvana, istaknuo je da se Sjevernoatlantski savez (NATO) više nego udvostručio, unatoč obećanjima da neće.
“Sada bih prešao na riječ ‘neprovocirana agresija’. Više od 100 puta smo čuli da je ruska invazija na Ukrajinu bila ničim izazvana. Moramo se vratiti širenju NATO-a, unatoč obećanjima da to nećemo učiniti. I imam osobno iskustvo s jednim od Gorbačovljevih glavnih savjetnika, Viktorom Borisovičem Kuvaldinom.
Sreo sam ga u Moskvi i rekao mu: ‘Viktore, gospodine Kuvaldin, zašto ovo, zašto ovaj dogovor nije zapisan na papiru?’ Rekao je: ‘Gospodine McGovern, znate, uobičajeni razlozi su da Nijemci još nisu pristali, Varšavski pakt je još postojao. Ali zapravo smo vam vjerovali.’
Ali svi znamo priču kako je NATO skoro udvostručio svoje članstvo, uključujući sve zemlje na istoku. Ne želim ulaziti u detalje, ali želim reći da je ovo više od pukog širenja NATO-a”, rekao je stručnjak.
“Kada je Krim anektirala Rusija, gospodin Putin je mjesec dana kasnije rekao da su morali anektirati Krim zbog državnog udara u Kijevu 2014. Važnije od članstva Ukrajine u NATO-u bila je perspektiva balističkih projektila srednjeg dometa na periferiji SAD-a, a oni to mogu učiniti, jer u Poljskoj, Rumunjskoj postoje posebne kapsule za smještaj krstarećih raketa, raketa Tomahawk i hipersoničnih raketa. Unatoč tome što su prerušeni u protubalističke raketne sustave, lako mogu primiti hipersonične projektile”, naglasio je.
“Moramo nastaviti ići naprijed, nikada se ne vraćati”, rekao je Raymond McGovern , pjevušeći stihove stare pjesme iz doba građanskih prava iz Sjedinjenih Država.
DOMINGOS ESTÊVÃO FERNANDES ( Mozambik ) rekao je da je neophodno provesti temeljitu istragu kako bi se utvrdio pravi uzrok incidenta s plinovodom Sjeverni tok 2022. Pozvao je sve uključene vlade da djeluju u dobroj vjeri te na ekspeditivan i temeljit način, uzimajući u obzir ozbiljnost navoda o sabotaži.
MONICA SOLEDAD SANCHEZ IZQUIERDO ( Ekvador ) rekla je da ništa ne opravdava napade na bitnu civilnu infrastrukturu, uključujući energetsku infrastrukturu.U tom kontekstu, globalna zajednica, a posebno Vijeće, moraju podržati istrage i izbjegavati bilo kakve radnje koje bi ih mogle ograničiti ili poremetiti.
EDWIGE KOUMBY MISSAMBO ( Gabon ) rekao je da se današnji sastanak održava kako bi se ponovno razmotrila jaka sumnja na sabotažu koja je pratila curenje plina iz podmorskih cjevovoda Sjevernog toka u Baltičkom moru, te poziva sve strane da pokažu odgovornost i osiguraju da odgovorni za napade odgovaraju.
THOMAS PATRICK PHIPPS ( Ujedinjeno Kraljevstvo ) osudio je sabotažu usmjerenu na plinovod Sjeverni tok. Međutim, njegovom izaslanstvu nije jasno zašto, nakon pet mjeseci, Ruska Federacija odjednom tako hitno rješava to pitanje. Vjerojatni stvarni razlog hitnosti Ruske Federacije danas je očajnička želja da se pozornost skrene s golemih žrtava koje je pretrpjela vojska Ruske Federacije i s razaranja koje je nanijela narodu Ukrajine, rekao je.
MOHAMED ISSA ABUSHAHAB ( Ujedinjeni Arapski Emirati ) rekao je da su djela sabotaže protiv energetske infrastrukture, poput eksplozija koje su oštetile plinovode Sjeverni tok 1 i 2 u Baltičkom moru, neprihvatljive. “Važno je da se istrage temelje na znanosti i činjenicama, a ne na politici i pozerstvu”, dodao je, istaknuvši da težina situacije zahtijeva ozbiljan i trezven pristup te pozivanje odgovornih na odgovornost.
HAROLD ADLAI AGYEMAN ( Gana ) pozdravio je nedavno zajedničko ažuriranje Danske, Njemačke i Švedske, ističući da bi istražni procesi koji su u tijeku također trebali nastojati informirati vlasti Ruske Federacije i operatere te po potrebi tražiti njihovu suradnju. Pozvao je na suradnju među svim relevantnim akterima kako bi se utvrdile činjenice i odgovarajuće korektivne mjere, uključujući osiguranje odgovornosti.
ANDREA BARBARA BAUMANN-BRESOLIN ( Švicarska ), rekla je da sve dostupne informacije pokazuju da su štete na Sjevernom toku 1 i 2 plinovoda, koja su rezultirala zabrinjavajućim curenjem plina, bile sabotaža. Važno je držati se činjenica i podržati svaki vjerodostojan napor da se rasvijetli incident, rekla je, ističući zajedničko pismo koje su jučer predale Njemačka, Danska i Švedska u vezi s istragama koje su u tijeku.
TAMAURA SHU ( Japan ) izrazio je duboku zabrinutost zbog incidenata na plinovodima. Pozivajući sve uključene da budu suzdržani i suzdrže se od bilo kakve aktivnosti koja bi mogla narušiti mir i stabilnost, izrazio je nadu da će rezultati tekućih napora istrage Švedske i Danske razjasniti uzrok, te da će Vijeće moći raspraviti problem na terenu na temelju rezultata istrage.
ARIAN SPASSE ( Albanija ) rekao je da su napadi na plinovod Sjeverni tok neprihvatljivi i pozdravio brzu reakciju i istrage koje su pokrenute kako bi se utvrdili počinitelji. Istraga je u tijeku i njegovo izaslanstvo s nestrpljenjem očekuje njezin završetak. U tom kontekstu, nema potrebe da se paralelna istraga preklapa sa sadašnjom. Na današnjem sastanku nisu iznesene nove činjenice, već samo pretpostavke, rekao je, naglasivši da Ruska Federacija pokušava zloupotrijebiti Vijeće, te kako nema potrebe za bilo kakvom rezolucijom po tom pitanju.
RONALDO COSTA FILHO ( Brazil ) ukazao je na novinski članak koji je izvijestio o ozbiljnim optužbama o incidentima u vezi s plinovodima Sjeverni tok 1 i Sjeverni tok 2, što je motiviralo sastanak. Opće je poznato da postoje tvrdnje da su ti incidenti bili diverzantske radnje, rekao je, napomenuvši da se svaka reakcija treba temeljiti na rezultatima nepristranih istraga. Ozbiljnost optužbi za umiješanost državnih aktera Vijeće mora uzeti u obzir, rekao je, pozivajući na veću transparentnost u širenju utvrđenih činjenica i suzdržanost u širenju nedokazanih tumačenja.
ISIS MARIE DORIANE JARAUD-DARNAULT ( Francuska ) kaže da su istrage provedene i nema razloga za sumnju u njih, založivši se da se privedu kraju. Međutim, postoji svaki razlog za sumnju u intervenciju Ruske Federacije u ovom trenutku, pet mjeseci nakon curenja informacija. Moskva čini sve što može kako bi skrenula pozornost međunarodne zajednice, jer 24. februar obilježava godinu dana od njezine invazije na Ukrajinu, kaže predstavnik Francuske.
DARREN CAMILLERI ( Malta ), govoreći u svom nacionalnom svojstvu, rekao je da sve dostupne informacije pokazuju da je curenje uzrokovano oštećenjem plinovoda Sjeverni tok 1 i 2 rezultat namjernog čina. U tom je kontekstu istaknuo solidarnost svoje zemlje s Danskom, Švedskom i Njemačkom i izrazio njezinu snažnu podršku istragama koje su u tijeku s ciljem utvrđivanja pune istine iza curenja informacija.