Skip to content

Vijeće UN-a za ljudska prava odobrilo rezoluciju o vjerskoj mržnji nakon spaljivanja Kur’ana u Švedskoj

UN JE saopštio da je govor mržnje u porastu u cijelom svijetu, a Vijeće UN-a za ljudska prava jučer je održalo hitnu raspravu u Ženevi o nedavnim incidentima vezanim uz paljenje Svete knjige Kur’ana. Otvarajući raspravu, predsjednik najvišeg UN-ovog tijela za ljudska prava Volker Turk je rekao da su ti incidenti imali za cilj izazvati bijes i unijeti podjelu u društvu.

S tim u vezi, Vijeće Ujedinjenih naroda za ljudska prava odobrilo je danas, 12. jula, rezoluciju o vjerskoj mržnji nakon spaljivanja Kur’ana u Švedskoj, što je izazvalo “zabrinutost zapadnih država”.

Rezolucija, koju je predstavio Pakistan u ime 57-člane Organizacije islamske suradnje (OIC), poziva šefa UN-a za prava da objavi izvješće o vjerskoj mržnji i države da preispitaju svoje zakone i popune praznine koje bi mogle “ometati prevenciju te procesuiranje djela i zagovaranje vjerske mržnje.”

Tome su se oštro usprotivile Sjedinjene Države i Europska unija, koji kažu da je u suprotnosti s njihovim stavom o ljudskim pravima i slobodi izražavanja. Dok su osuđivali spaljivanje Kur’ana, tvrdili su da je inicijativa OIC-a osmišljena radi zaštite vjerskih simbola, a ne ljudskih prava, piše Reuters.

Dvadeset osam zemalja podržalo je rezoluciju i glasalo je za, 12 protiv, a sedam zemalja bilo je suzdržano.

Među zemljama koje su glasale protiv su Crna Gora, Njemačka, Francuska, Velika Britanija, Sjedinjene Države…

Predstavnici nekih zemalja pljeskali su nakon usvajanja rezolucije.

Marc Limon, direktor Grupe za univerzalna prava sa sjedištem u Ženevi, rekao je da je ishod pokazao da je “Zapad u punom povlačenju u Vijeću za ljudska prava”.

“Oni sve više gube podršku i gube argumente”, rekao je.

Michele Taylor, stalna predstavnica SAD-a u Vijeću za ljudska prava UN-a, rekla je da zabrinutost Sjedinjenih Država oko inicijative “nije shvaćena ozbiljno”.

“Vjerujem da smo s malo više vremena i otvorenijom raspravom mogli pronaći zajednički put prema ovoj rezoluciji”, rekla je.

Nakon glasovanja, pakistanski stalni predstavnik pri UN-u u Ženevi, Khalil Hasmi, optužio je Zapad za “oblačenje” njihove predanosti sprječavanju vjerske mržnje.

“Protivljenje nekolicine u prostoriji proizlazi iz njihove nespremnosti da osude javno oskvrnuće Svetog Kur’ana ili bilo koje druge vjerske knjige”, rekao je.

“Nemaju političke, pravne i moralne hrabrosti da osude ovaj čin, a to je bilo najmanje što je Vijeće od njih moglo očekivati.”