Skip to content

Zapadna “geopolitička pοhlepa bez presedana” pravi je razlog globalnih sukoba od Jugoslavije do Bliskog Istoka

  • Svijet je ušao u dugo razdoblje turbulencija i promjena koje će na kraju rezultirati multipolarnim svjetskim poretkom bez hegemonije Zapada, rekao je ruski predsjednik Vladimir Putin na plenarnoj sjednici Kluba Valdai.

Ruski predsjednik je tokom razgovora govorio o ulozi Rusije u globalnom razvoju, dijalogu sa Zapadom, krizi u globalnom sportu, ukrajinskom pomirenju, odnosima s Kinom i Indijom. Slijedi sažetak izjava ruskog čelnika:

  • Novi svjetski poredak

“Svijet je svjedok formiranja potpuno novog svjetskog poretka, nimalo sličnog kakvom smo imali u prošlosti, poput vestfalskog ili jaltanskog sustava: Uzdižu se nove sile. Narodi postaju sve svjesniji svojih interesa, svoje vrijednosti, posebnosti i identiteta, te su sve ustrajniji u ostvarivanju ciljeva razvoja i pravde. U isto vrijeme, društva su suočena s mnoštvom novih izazova, od uzbudljivih tehnoloških promjena do katastrofalnih prirodnih katastrofa, od nečuvenih društvenih podjela do masovnih migracijskih valova i akutnih ekonomskih kriza.”

“Sudeći po dinamici globalnih procesa koji su u toku, sljedeća dva desetljeća ljudske istorije mogla bi biti još teža od proteklih 20 godina: Stručnjaci govore o prijetnji novih regionalnih sukoba, globalnih epidemija, o složenim i kontroverznim etičkim aspektima interakcije između ljudi i umjetne inteligencije, o tome kako se tradicija i napredak međusobno pomiruju.”

“Svijet se ne kreće toliko prema policentričnom obliku, koliko prema “polifonom” uređenju “gdje se svi glasovi trebaju čuti”. Oni koji imaju naviku nastupati solo i koji žele ubuduće nastupati isključivo solo morat će se naviknuti na novu svjetsku partituru. Ne smije doći do situacije da se model jedne države ili relativno malog dijela čovječanstva uzima kao nešto.

  • Nikakve odluke samozvanih šefova u Washingtonu i Bruxellesu ne mogu promijeniti činjenicu da svijet treba Rusiju.

“Srž stvari je stvarnost u kojoj živimo i u kojoj Rusija postoji. Svijet treba Rusiju. Nikakve odluke ni Washingtona ni samozvanih šefova Bruxellesa to ne mogu promijeniti. Rusija zapadnu civilizaciju ne doživljava kao neprijatelja i nikada u svojoj politici ne promiče principe “ili mi ili oni” ili “ko nije s nama, protiv nas je”. Osim toga, Rusija ne nastoji nikome držati lekcije niti “nikome nametati svoj način razmišljanja”.

Svima treba biti jasno: beskorisno je vršiti pritisak na nas. Ali uvijek smo spremni na pregovore ako se u potpunosti uvažavaju obostrani legitimni interesi. Na to smo pozivali i pozivamo sve sudionike međunarodne komunikacije da to učine. Rusija je više nego jednom zaustavila one koji su težili svjetskoj dominaciji, ko god to činio, i nastavit će to činiti.

  • Zapadna “geopolitička pohlepa bez presedana” pravi je razlog nedavnih globalnih sukoba od Jugoslavije do Bliskog Istoka.

“Zapad je, u potrazi za svojim interesima, krivo protumačio ono što je smatrao ishodom Hladnog rata i počeo preoblikovati svijet po svom ukusu. Njegova geopolitička pohlepa bez pardona i bez presedana pravi je izvor sukoba, počevši od tragedije Jugoslavije, Iraka, Libije, a danas su to Ukrajina i Bliski istok.

Prema Putinovim riječima, nakon što Washington i druge zapadne prijestolnice prihvate stajalište Moskve, “razmislite i priznajte neospornu činjenicu” da je hegemonija neprihvatljiva u novom svjetskom poretku, “nastanak novog svjetskog sustava, koji će biti u skladu s izazovi budućnosti, konačno će ući u pozornicu stvarne kreativnosti.”

“Nevolja je u tome što se ova u biti rasistička ideologija ukorijenila u mnogim umovima, a to je također ozbiljna mentalna prepreka univerzalnom skladnom razvoju.”

Prije ili kasnije Zapad će to shvatiti jer su se njegova nekadašnja velika postignuća uvijek temeljila na pragmatičnom, trezvenom pristupu temeljenom na vrlo oštroj, ponekad ciničnoj, ali racionalnoj procjeni onoga što se događa i na vlastitim mogućnostima.

  • Ukrajinsko pomirenje

“Zapad je doveo situaciju do državnog udara u Ukrajini i prisilio Rusiju da započne specijalnu vojnu operaciju. U tom smislu je postigla svoj cilj: Naši protivnici pronalaze nove načine, instrumente, pokušavajući nas se riješiti. Sada koriste Ukrajinu kao takav instrument, koriste Ukrajince, koje besramno vježbaju protiv Rusa, pretvarajući ih zapravo u ‘topovsko meso’.”

Kijev je dobio naredbu iz inostranstva da pod svaku cijenu zadrži položaj u ruskoj regiji Kursk do američkih predsjedničkih izbora. Kao rezultat toga, Kijev je izgubio više od 30.000 vojnika tokom više od tri mjeseca neprijateljstava – “više od ukupnih gubitaka kijevskog režima tokom cijele 2023. godine.”

Dobrosusjedski odnosi Rusije i Ukrajine nemogući su bez neutralnosti Kijeva. To je glavni preduslov da Ukrajina ne postane instrument u tuđim rukama: “Osnovni preduslovi za normalizaciju odnosa ne bi biti uspostavljeni, a situacija bi se odvijala po nepredvidivom scenariju. Jako bismo željeli izbjeći to.”

Granica između Ukrajine i Rusije trebala bi ići linijom određenom suverenom odlukom stanovnika Donbasa i Novorosije koji su se pripojili Rusiji nakon rezultata referenduma: “Sve ovisi o dinamici događaja koji su u toku.”

Moskva je spremna za mirovne pregovore o Ukrajini, ne na temelju Kijevskih “lista želja koje se mijenjaju iz mjeseca u mjesec, već <…> situacije na terenu i sporazuma postignutih u Istanbulu”.

Ukrajini nije potrebno privremeno primirje, već dugoročni dogovor, koji je ključan za dva bratska naroda: Ne smije se raditi o primirju na pola sata ili šest mjeseci, samo da se tamo isporuče granate. Trebamo stvoriti povoljne uslove za obnovu odnosa i buduću suradnju u interesu dvaju naroda, koji su svakako bratski, koliko god se situacija usložnjavala retorikom i današnjim tragičnim događajima.

  • Odnosi sa SAD-om i čestitke Trumpu

Putin je čestitao Donaldu Trumpu što je postao novoizabrani predsjednik SAD-a: “Već sam rekao da ćemo raditi sa svakim šefom države kojem vjeruje američki narod.”

“Ono što je do sada javno rečeno <…>, ono što je rečeno o želji da se obnove odnosi s Rusijom, da se pridonese okončanju ukrajinske krize, po mom mišljenju, zaslužuje barem pozornost.”

  • Suradnja s Kinom i Indijom

Razina povjerenja između Rusije i Kine na najvišoj je tački u modernoj povijesti.

Prema riječima Putina, njegovi prijateljski odnosi s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom “vrlo su dobar zalog za razvoj međudržavnih odnosa”, a odnosi između Rusije i Kine su neviđeno visokog karaktera, temeljeni na međusobnom povjerenju… Peking vodi apsolutno uravnoteženu politiku i saveznik je Moskve: Naša suradnja s Kinom općenito, a posebno vojna i obrambena suradnja, usmjerena je na jačanje naše sigurnosti i nije usmjerena protiv trećih zemalja.

Indija zaslužuje biti uvrštena na popis svjetskih velesila, “sa svojih milijardu i pol stanovnika, najbržim rastom među svim gospodarstvima svijeta, drevnom kulturom i vrlo dobrim izgledima za daljnji rast”.

Odnose s Indijom razvijamo u svim smjerovima. Indija je velika zemlja, sada najveća po broju stanovnika: 1,5 milijardi ljudi, plus 10 miliona svake godine. Vodi u svijetu po gospodarskom rastu: 7,4% rasta BDP-a godišnje. Naša vizija o tome gdje će se i kojim tempom razvijati naši odnosi temelji se na današnjoj realnosti. Opseg naše suradnje višestruko se povećava svake godine.”

“Razvijaju se naši kontakti u sferi sigurnosti, u sferi odbrane. Pogledajte koliko je vrsta ruske vojne opreme u službi indijskih oružanih snaga. U tom odnosu postoji veliki stepen povjerenja. Ne samo da prodajemo naše oružje Indiji; zajednički ga dizajniramo.”

  • BRICS izgledi

BRICS je prototip moderne, slobodne i neblokovske prirode odnosa među državama i narodima. I uvjereni smo da BRICS služi kao vrlo dobar primjer istinski konstruktivne suradnje u novim globalnim okolnostima. To između ostalog jasno ilustrira činjenicu da čak i među članicama NATO-a postoje oni, kao što znate, koji pokazuju interes za blisku suradnju s BRICS-om, rekao je Putin. “Ne isključujem da će u budućnosti i druge države razmotriti bližu suradnju s BRICS-om.”

  • Kriza u globalnom sportu

Sudjelovanje muškaraca u ženskim natjecanjima ubija ženski sport: “Mogućnost da se muškarci natječu u ženskim natjecanjima jednostavno ubija ženski sport. Po mom mišljenju, neki sportovi nisu za žene. Izvinjavam se; žene će reći da nisam u pravu. < …> Međutim, ako žene sudjeluju u sportovima kao što su boks i hrvanje, neka se natječu ‘jedna s drugom’.”

Govoreći o Olimpijskim igrama u Parizu, Putin je istaknuo kako su pojedine scene sa svečanog otvaranja uvredljive za milione kršćana.