Zemlje koje potiču izraelski rat u Gazi mogle bi biti saučesnice u ratnim zločinima, upozoravaju stručnjaci
Izraelske tenkove, buldožere i avione koji bombardiraju Gazu i ruše domove i na okupiranoj Zapadnoj obali pokreće sve veći broj zemalja koje su potpisnice konvencije o genocidu i Ženevske konvencije, sugerira novo istraživanje, za koje pravni stručnjaci upozoravaju da bi ih moglo učiniti saučesnicima u ozbiljnim zločinima protiv palestinskog naroda.
Izrael se uvelike oslanja na uvoz sirove nafte i rafiniranog petroleja za pokretanje svoje velike flote borbenih aviona, tenkova i drugih vojnih vozila i operacija, kao i na buldožere koji su uključeni u rušenje palestinskih domova i maslinika kako bi napravili mjesta za nezakonita izraelska naselja, piše Guardian.
Kao odgovor na nova otkrića, UN-ovi i drugi stručnjaci za međunarodno pravo pozvali su na energetski embargo kako bi se spriječila daljnja kršenja ljudskih prava nad palestinskim narodom – i istragu o bilo kakvoj nafti i gorivu isporučenim u Izrael koji su korišteni za pomaganje djela genocida i druga teška međunarodna kaznena djela.
- Četiri tankera s američkim mlaznim gorivom koji se prvenstveno koristi za vojne avione otpremljeni su u Izrael od početka njegovog zračnog bombardiranja Gaze u oktobru.
Tri pošiljke krenule su iz Teksasa nakon što je presuda Međunarodnog suda pravde (ICJ) 26. januara naložila Izraelu da spriječi genocidna djela u Gazi . U presudi se podsjeća da države prema Konvenciji o genocidu imaju “zajednički interes osigurati sprječavanje, suzbijanje i kažnjavanje genocida”.
Sve u svemu, gotovo 80% mlaznog goriva, dizela i drugih rafiniranih naftnih proizvoda koje je SAD isporučio Izraelu u proteklih devet mjeseci isporučeno je nakon presude iz januara, prema novom istraživanju koje je naručila neprofitna organizacija Oil Change International i koje je podijelilo isključivo kod Guardiana.
Istraživači su analizirali brodske dnevnike, satelitske slike i druge podatke o industriji otvorenog koda kako bi pratili 65 isporuka nafte i goriva u Izrael između 21. oktobra prošle godine i 12. jula.
- Sugerira da je nekoliko zemalja – Azerbajdžan, Kazahstan, Italija, Gabon, Nigerija, Brazil i nedavno Republika Kongo– isporučilo 4,1 miliona tona sirove nafte Izraelu, pri čemu je gotovo polovica isporučena od presude ICJ-a.
Procjenjuje se da je dvije trećine sirove nafte dolazilo od naftnih kompanija u vlasništvu investitora i privatnih naftnih kompanija, prema istraživanju, koje Izrael rafinira za domaću, industrijsku i vojnu upotrebu.
“Nakon presude ICJ-a od 26. januara, države ne mogu tvrditi da nisu znale u čemu riskiraju da sudjeluju”, rekla je Francesca Albanese, posebna izvjestiteljica UN-a za okupirano palestinsko područje, dodajući da prema međunarodnom pravu države imaju obvezu spriječiti genocid te poštovati i osigurati poštivanje Ženevskih konvencija.
“U slučaju američkih isporuka mlaznog goriva, postoje ozbiljni razlozi za vjerovanje da je došlo do kršenja konvencije o genocidu zbog propusta da se spriječi i odbacivanja presude ICJ-a iz januara i privremenih mjera”, kazala je Albanese. “Druge zemlje koje opskrbljuju naftom i drugim gorivima također zahtijevaju daljnju istragu.”
Prošli tjedan, SAD je pustio 3,5 milijardi dolara Izraelu da ih potroši na američko proizvedeno oružje i vojnu opremu, unatoč izvješćima UN-ovih stručnjaka za ljudska prava i drugih neovisnih istraga da izraelske snage krše međunarodno pravo u Gazi i na okupiranoj Zapadnoj obali . Dan kasnije, SAD je odobrio dodatnih 20 milijardi dolara prodaje oružja, uključujući 50 borbenih aviona, tenkovsko streljivo i taktička vozila.
“Slučaj za suučesništvo SAD-a u genocidu je vrlo jak”, rekao je dr. Shahd Hammouri. “To je materijalna podrška bez koje genocid i druge nezakonitosti nisu mogući. Pitanje saučesništva za druge zemlje ovisit će o procjeni kolika je bila njihova materijalna podrška.”
Službeni broj poginulih u Gazi gotovo se udvostručio na najmanje 40.000 od presude ICJ-a, s još hiljadama Palestinaca osakaćenih, ozlijeđenih i nestalih pod ruševinama, za koje se pretpostavlja da su mrtvi.
A delegation from the UN finally made it into North Gaza. The video shows the amount of destruction.
This is the deliberate targeting of civilian infrastructure to ensure that Gaza becomes inhabitable.
How is this not a Genocide? pic.twitter.com/0BdfweLv4H
— Suppressed News. (@SuppressedNws) August 17, 2024
Delegacija UN-a je bila u Sjevernoj Gazi. Tamo ne postoji niti jedna čitava zgrada. To je pustoš ruševina i razaranja.