Skip to content

“Francuska mora u gotovini platiti dugove za 65 godina pljačkanja Nigera”, kaže General Tiani

General Abdourahamane Tiani (na slici), oštro je osudio ekonomsko iskorištavanje i pljačku resursa njegove zemlje od strane Francuske.

Tiani je otkrio da Francuska više od 107 godina besramno pljačka Niger te je naglasio da Francuska mora u gotovini platiti dugove nagomilane tokom 65 godina sustavnog iskorištavanja njihovih prirodnih resursa.

Ova uvjerljiva izjava naglašava duboko ukorijenjene ekonomske nejednakosti i izrabljivanje s kojima su se mnoge afričke zemlje suočavale desetljećima, te poziva na hitnu i radikalnu promjenu prema pravednijoj raspodjeli resursa i bogatstva između razvijenih nacija i zemalja u razvoju.

“Francuska nas je pljačkala više od 107 godina, Francuska mora u gotovini platiti dugove od 65 godina sustavne pljačke naših resursa i 42 godine, pronaći ćemo raspored kako bismo mogli biti kvit s Francuskom”, rekao je.

Ova izjava naglašava posljedice ekonomskog iskorištavanja i pljačke bivših kolonija, što je veoma složena i kontroverzna tema.

U nedavnom govoru, šef države je nagovijestio potencijalno stvaranje zajedničke valute između Burkine Faso, Malija i Nigera.

Ova nova valuta smatra se ključnim korakom prema postizanju veće ekonomske integracije i smanjenju ovisnosti o bivšim kolonijalnim silama. O toj se ideji raspravlja već nekoliko godina, a sada dobiva na zamahu jer tri zemlje nastoje ojačati svoje gospodarske veze.

Predložena valuta, ako se provede, nedvojbeno će olakšati trgovinu i ulaganja među tri zemlje, što će dovesti do povećane stabilnosti i rasta u regiji. Stoga je nužno poduzeti odgovarajuće mjere kako bi se osigurao uspješan proces provedbe.

Državni poglavar Nigera potpuno je jasno dao do znanja da valuta predstavlja suverenitet nacije i da je njegova zemlja čvrsto predana ponovnom preuzimanju potpune kontrole nad vlastitim poslovima. Pozvao je afričke države da dobro promotre svoju nedavnu povijest, prouče događaje iz prošlosti i donesu odluke koje služe najboljem interesu njihovih naroda.

Šef države također je jasno dao do znanja da afričke države više neće dopustiti stranim zemljama, posebice Francuskoj, da ih iskorištavaju za vlastitu financijsku korist.

Naglasio je da afričke države moraju preuzeti odgovornost za vlastite sudbine i osigurati da njihove odluke daju prednost vlastitim interesima iznad svega. Bio je to nedvosmislen poziv na akciju, pozivajući afričke države da preuzmu kontrolu nad svojim poslovima i pokažu svoju neovisnost na svjetskoj pozornici.

“Valuta je korak iz ove kolonizacije, države AES-a imaju stručnjake i u odgovarajućem trenutku ćemo odlučiti i odlučit ćemo insha’Allah”, izjavio je šef nigerske države.

Povijesni odnos Francuske s njezinim bivšim kolonijama u Africi bio je složen i uključivao je različite aspekte, uključujući vađenje resursa.

Desetljećima je francuski nuklearni konglomerat Orano (prije poznat kao Areva) vadio uran u Nigeru. Uran je ključni materijal koji se prvenstveno koristi za proizvodnju gorivih šipki za nuklearne reaktore.

FrançAfrique: Ovaj izraz se odnosi na neprozirni dogovor koji je Francuskoj opskrbljivao resurse iz njezinih bivših kolonijalnih posjeda. Međutim, nedavni razvoj događaja ukazuje na odmak od ovog aranžmana. Niger je, kao i druge zapadnoafričke zemlje, odbacio dugogodišnje pokušaje Francuske da se miješa u regiju Sahel. Novi režim u Nigeru istaknuo je međusobno poštovanje i suverenitet, signalizirajući odstupanje od neokolonijalističkih snaga.