Skip to content

Ruska Federacija prikazala video upotrebe navođene bombe teške tri tone?

  • Ruski telegram kanali prikazali su video upotrebe navođene (prilagodljive) zračne bombe teške tri tone (FAB-3000 M54), navodno sa UMPK (univerzalnim modulom za korekciju i planiranje), javlja ukrajinska Strana Today.

Udar je izveden na selo Liptsy, na sjeveru Harkovske regije, gdje se trenutno vode žestoke borbe.

“Ovo je prva borbena upotreba u istoriji čovječanstva bombe ovog kalibra s UMPK (univerzalnim modulom za korekciju i planiranje)”, pišu u javnosti.

Navode da je odstupanje bombe od cilja (četverokatnice) bilo oko 10 metara. Istovremeno, kako javnost piše, radijus potpunog oštećenja za FAB-3000 je 230 metara. Sudeći po prirodi razaranja, u zgradi ne bi trebalo biti preživjelih.

Prethodno su Rusi mijenjali podesive zračne bombe težine 500 i 1500 kilograma. Ukrajinska vojska kaže da su im oni sada glavni problem na frontu.

Ruski zvaničnici nisu ranije rekli može li FAB-3000 biti opremljen Unified Lift and Navigation Module (UMPK-univerzalnim modulom za korekciju i planiranje) poput manjih modela bombi. Konvencionalne bombe pridodane UMPK-u bile su važan čimbenik u ruskoj ofanzivnoj kampanji u pokrajini Donjeck, omogućujući im da unište mnoge utvrđene odbrambene linije i izbace ukrajinske trupe iz uporišta Avdeevka sredinom februara.

  • Rusija nije službeno objavila upotrebu FAB-3000 sa UMPK-om. Također, neki navode da je u pitanju model FAB-1500.

Najveća ruska bomba koja je bila opremljena UMPK je bila model FAB-1500 M-54, a izgled verzije FAB-3000 ako nosi takav komplet za navođenje je mnogo strašniji.

Ruska odbrambena industrija je u februaru 2024. pokrenula masovnu proizvodnju FAB-3000, bombe teške 3 tone s gotovo 1,5 tona eksploziva koja može uništiti mnoge neprijateljske utvrđene strukture. Nova proizvodnja bombi FAB-3000 pomoći će u značajnom povećanju zračnih napada ruskih strateških bombardera.

Prilagodljive zračne bombe, za razliku od konvencionalnih, mogu se bacati na udaljenosti od nekoliko desetaka kilometara od ciljeva. Dakle, avioni su izvan dometa sustava protuzračne odbrane.

The Guardian, pozivajući se na izvore, javlja da se protiv njih Ukrajinci planiraju boriti uz pomoć borbenih aviona F-16.

Bombu FAB-3000 dizajnirao je Sovjetski Savez za napad na industrijska postrojenja, brane hidroelektrana i podzemne građevine. FAB-3000 je u službi od 1946. Bombu FAB-3000 postavila je Rusija u zračnoj kampanji protiv tvornice Azovstal u gradu Mariupolu u pokrajini Donjeck početkom 2022.

Međutim, bombe korištene u Azovstalu izvučene su iz zaliha iz sovjetske ere, a ne iz novoproizvedenih bombi.

Početkom marta, pozivajući se na neimenovane zapadne obavještajne izvore, novinska agencija CNN izvijestila je da Rusija proizvodi gotovo tri puta više topničkih granata nego SAD i Evropa zajedno.